Irwin Cotler

Liberal Member of Parliament for Mount Royal
Law Professor, Constitutional and Comparative Law Scholar, International Human Rights Lawyer, Counsel to prisoners of conscience, NGO Head, Public Intellectual, Peace Activist, Member of Parliament, and Minister of Justice and Attorney General of Canada – Irwin Cotler has been variously described in these roles and responsibilities as being “at the forefront of the struggle for justice, peace and human rights.” Irwin Cotler is presently a Canadian Member of Parliament first elected in a by-election in November 1999 with 92% of the votes, in what was characterized as “the most stunning electoral victory in this century by any standard”. He was re-elected in the general elections of November 2000, June 2004, and January 2006, with the highest Liberal majority in the country, October 2008, and, most recently, in May 2011. On December 12, 2003, the Prime Minister appointed him Minister of Justice and Attorney General of Canada. He was reappointed following the General Election of June 2004 and served in that office until the general election of January 2006, when the Liberal government was defeated. He is currently serving as Liberal Critic for Human Rights, is a member of the House of Commons Foreign Affairs Subcommittee on International Human Rights, and Chair of the All-Party Save Darfur Parliamentary Coalition. A leading public advocate in and out of Parliament for the Human Rights Agenda, he headed the Canadian Delegation to the Stockholm International Forum on the Prevention of Genocide.

Most Recent Posts